پسته، ثروت خندان ايران

by پسته ایران in دسامبر 13, 2016

آشنایی با درخت پسته
پسته معمولى مشهور به پسته ايرانى و بومى نواحى شمال و شمال شرقى ايران است و در اطراف سرخس يافت مى شود. واژه پسته پارسى مى باشد و از طريق زبان پارسى وارد زبان اروپايى شده است.
co804
از پيستا كاو تا پسته!
نام درخت پسته در زبان هاى يونانى و لاتين، زبان هاى اروپايى، عربى، تركى و ديگر زبان ها از نام ايرانى اين درخت گرفته شده است. در پارسى قديم نام اين درخت پيستا كاو در فارسى ميانه پيستاك بوده و بعدها به پسته تغيير كرده است. واژه پسته پارسى مى باشد و از طريق زبان پارسى وارد زبان اروپايى شده است.

%da%af%d8%b1%d8%af-%d8%a7%d9%81%d8%b4%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d8%b1%d8%ae%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d9%be%d8%b3%d8%aa%d9%87
پسته دانه اى گرم و مقاوم:
پسته معمولى مشهور به پسته ايرانى و بومى نواحى شمال و شمال شرقى ايران است و در اطراف سرخس يافت مى شود. درخت پسته بيشتر در نواحى گرم و نيمه گرم زيست مى كند ولى گياه پسته در برابر سرما و گرما مقاومت بالايى از خود نشان مى دهد، هم چنين درخت پسته به دليل عميق بودن ريشه، مقاومت خوبى در برابر كم آبى دارد.

پسته,درخت پسته,پسته ايرانى

درخت پسته بيشتر در نواحى گرم و نيمه گرم زيست مى كند
b12dbe3c9ef91b49bb1068d8b5267932

اندام هاى پسته را بشناسيم:
پسته درختى دو پايه است يعنى براى توليد ميوه به وجود هر دو پايه نر و ماده نياز مى باشد و تشخيص درخت نر و ماده پسته به جز از روى گل آنها ميسر نيست.

درخت پسته داراى برگ های شانه اى است و هر برگ يك جوانه جانبى را در بر مى گيرد، جوانه هاى جانبى به گل آذين تبديل مى شوند و يك محور اصلى را تشكيل مى دهند كه در سال بعد خوشه ى پسته را توليد مى كنند.

درخت پسته برگ ريز است، به اين معنى كه در پاييز خزان نموده و زمستان را در خواب مى گذراند.
همه چیز درباره ی پسته ایران

Leave a Reply